Підготовка пропозицій до прогнозу бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки


ФІНАНСОВИЙ ВІДДІЛ
ОНУФРІЇВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО РАЙОНУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Н А К А З
сселище Онуфріївка
| від 30 червня 2025 року | № 5-о |
Про затвердження Інструкції
щодо підготовки бюджетної пропозицій
до прогнозу бюджету Онуфріївської
селищної територіальної громади
на 2026-2028 роки
Відповідно до пункту 4 статті 751 Бюджетного кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 06 жовтня 2023 року №534 «Про затвердження Інструкції щодо підготовки бюджетної пропозиції» (зі змінами), Положення про Фінансовий відділ Онуфріївської селищної ради затвердженого рішенням Онуфріївської селищної ради від 24 грудня 2020 року №6, з метою визначення організаційно-методологічних засад складання бюджетних пропозицій на середньостроковий період
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію щодо підготовки бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки (додається).
2. Головному спеціалісту фінансового відділу Онуфріївської селищної ради Антонішеній Олені довести цей наказ до головних розпорядників для ознайомлення та використання в роботі.
3. Оприлюднити цей наказ на офіційному веб-сайті Онуфріївської селищної ради.
4. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.
| Начальник відділу | Станіслав ВАСЄЧКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ начальника фінансового відділу Онуфріївської селищної ради
30 червня 2025 року № 5-о
ІНСТРУКЦІЯ
щодо підготовки бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету
Онуфріївської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція з підготовки пропозицій до прогнозу місцевого бюджету (далі - Інструкція) розроблена відповідно до статті 751 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) та наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здійснення підготовки пропозицій до прогнозу місцевого бюджету» від 23 червня 2021 року №365, і визначає основні положення про розрахунок орієнтовних граничних показників та складання пропозицій до прогнозу місцевого бюджету.
1. Ця Інструкція щодо підготовки бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки (далі Інструкція) розроблена відповідно до статті 751 Бюджетного кодексу України і визначає основні положення про розрахунок орієнтовних граничних показників видатків бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади (далі - бюджет громади) та надання кредитів з бюджету громади головному розпоряднику бюджетних коштів на середньостроковий період, встановлює порядок складання та аналізу бюджетної пропозиції.
2. У цій інструкції терміни вживаються у зазначених, наведених у Бюджетному кодексі України та інших нормативно-правових актах, що регламентують бюджетний процес.
Процес формування бюджетної пропозиції здійснюються учасниками бюджетного процесу відповідно до бюджетного законодавства.
3. Документи, визначені цією Інструкцією, складаються з використання автоматизованої інформаційно-аналітичної системи "Logika" за такими формами:
Орієнтовні граничні показники видатків бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади та надання кредитів з бюджету Онуфріївської селищної територіальної громади головному розпоряднику бюджетних коштів на 2026 – 2028 роки (далі – орієнтовні граничні показники) (додаток 1);
Орієнтовний граничний сукупний обсяг публічних інвестицій на 2026-2028 роки (додаток 1.1);
Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій головному розпоряднику бюджетних коштів на 2026-2028 роки (додаток 1.2);
Бюджетна пропозиція на 2026 – 2028 роки загальна (Форма БП-1) (далі – Форма БП-1) (додаток 2);
Бюджетна пропозиція на 2026 – 2028 роки індивідуальна (Форма БП-2) (далі – Форма БП-2) (додаток 3);
Бюджетна пропозиція на 2026 – 2028 роки додаткова (Форма БП-3) (далі – Форма БП-3) (додаток 4);
Показники міжбюджетних трансфертів (іншим місцевим бюджетам), які передбачаються в прогнозі бюджету громади на 2026-2028 роки (додаток 5);
Обсяг публічних інвестицій на середньостроковий період з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій регіону (територіальної громади) (додаток 6);
4. Усі вартісні показники у документах, визначених цією Інструкцією, наводяться у гривнях, з округленням до цілого числа.
5. У формі орієнтовних граничних показників зазначається розподіл орієнтовних граничних показників видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади на середньостроковий період.
Головні розпорядники бюджетних коштів здійснюють розподіл доведених орієнтовних граничних показників видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади на середньостроковий період, з виконанням вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, оплату енергоносіїв, придбання продуктів харчування, медикаментів, трансфертів населенню.
Розподіл повинен забезпечувати належне виконання основних функцій і завдань головних розпорядників та враховувати необхідність зменшення рівня заборгованості минулих періодів, а також недопущення утворення нової заборгованості за зобов'язаннями у середньостроковому бюджетному періоді.
6. У формі орієнтовного граничного сукупного обсягу публічних інвестицій зазначається розподіл орієнтовного граничного сукупного обсягу публічних інвестицій на середньостроковий період.
7. У формах бюджетної пропозиції зазначаються:
- за попередній бюджетний період (звіт) – дані річного звіту за попередній бюджетний період, наданого органами Казначейства (далі – показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період);
- на поточний бюджетний період (затверджено) – показники, затверджені розписом бюджету громади на поточний бюджетний період (з урахуванням усіх внесених змін станом на 01 липня року, що передує плановому) (далі – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період);
- на середньостроковий період (план) – показники за видами надходжень, видатків та надання кредитів з бюджету громади на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди, визначених на основі орієнтовних граничних показників видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади, які є основою для складання прогнозу бюджету громади та проєкту рішення про бюджет громади на наступний бюджетний період (далі – розподіл орієнтовних граничних показників на середньостроковий бюджетний період).
8. У формах, визначених цією Інструкцією, зазначаються код та найменування:
- бюджету громади – відповідно до Довідника місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2009 року №1539 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.02.2024 року №98 ( (далі – код бюджету);
- видів надходжень бюджету громади – відповідно до Класифікації доходів бюджету, Класифікації фінансування бюджету за типом кредитора, Класифікації фінансування бюджету за типом боргового зобов'язання, затверджених наказом Міністерством фінансів України від 14.01.2011р.№ 11, та відповідно до Типової програмної класифікацій видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2017 року №793 ( у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2020 року 781) (у частині повернення кредитів до бюджету);
- видатків та надання кредитів з бюджету громади – відповідно до Типової програмної класифікацій видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерством фінансів України від 20.09.2017 року №793 ( у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2020 року № 781), Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету, Економічної класифікації видатків бюджету та Класифікації кредитування бюджету, затверджених наказом Міністерством фінансів України від 14.01.2011року № 11;
- головних розпорядників бюджетних коштів – відповідно до Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2017 року № 793 та установчих документів.
IІ. Основні положення про складання бюджетної пропозиції та розрахунок орієнтовних граничних показників
1. Фінансовий відділ Онуфріївської селищної ради (далі – фінансовий відділ) на підставі основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку Онуфріївської селищної територіальної громади на середньостроковий період, Бюджетної декларації на 2026 - 2028 роки, особливостей складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів, доведених Міністерством фінансів України, аналізу виконання бюджету громади у попередніх та поточному бюджетних періодах:
- здійснює прогнозування доходів бюджету громади з урахуванням вимог Податкового та Бюджетного кодексів України (на основі даних територіальних органів Державної податкової служби України, пропозицій територіальних органів Державної податкової служби України щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету, інших органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету громади), у тому числі показників міжбюджетних трансфертів, обсягів фінансування бюджету громади, повернення кредитів до бюджету громади;
- розраховує загальні орієнтовні граничні показники видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади на середньостроковий період та орієнтовний граничний сукупний обсяг публічних інвестицій (далі - орієнтовний сукупний обсяг публічних інвестицій);
- розподіляє між головними розпорядниками бюджетних коштів орієнтовні граничні показники видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади на середньостроковий період (далі - орієнтовні граничні показники);
- розробляє інструкції з підготовки бюджетних пропозицій та інші форми, відповідно до яких складається та подається інформація разом з бюджетною пропозицією;
- доводить до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних пропозицій, орієнтовні граничні показники та інші форми.
2. Орієнтовні граничні показники фінансовий відділ доводить до головного розпорядника загальними сумами на кожний рік середньострокового періоду, за формою, затвердженою цією Інструкцією (додаток 1), та із зазначенням окремо обсягів:
- видатків за загальним фондом, джерелом яких є трансферти з державного та місцевих бюджетів;
- видатків за спеціальним фондом, із зазначенням джерела їх надходжень;
- надання кредитів із загального фонду;
- надання кредитів із спеціального фонду.
3. Орієнтовний сукупний обсяг публічних інвестицій фінансовий відділ доводить відділу економічного розвитку та інвестицій Онуфріївської селищної ради загальними сумами на кожен рік середньострокового періоду за формою, затвердженою цією Інструкцією (додаток 1.1), із зазначенням окремо обсягів:
- міжбюджетних трансфертів з державного бюджету;
- міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів;
- місцевих запозичень;
- інших джерел.
4. Фінансовий відділ доводить до головних розпорядників обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій на середньостроковий період з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій громади, схваленого Інвестиційною радою при Онуфріївській селищній раді за формою, затвердженою цією Інструкцією (додаток 1.2).
ІІІ. Складання, розгляду та аналіз бюджетної пропозиції
1. Бюджетна пропозиція складається головними розпорядниками на середньостроковий період (плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди) з урахуванням положень цієї Інструкції та містить інформацію за попередній та поточний бюджетний періоди.
2. Головний розпорядник організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету громади і подає її до міського фінансового управління у паперовому, в електронному вигляді та до програми "Logika" за формами, затвердженими цією Інструкцією.
3. Форми бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету громади заповнюються послідовно. Форма БП-2 заповнюється на підставі показників Форми БП-1 і лише після заповнення зазначених форм та за потреби заповнюється Форма БП-3.
В окремих пунктах форм зазначається необхідна кількість показників визначена головним розпорядником.
4. Джерелами інформації для заповнення форм бюджетної пропозиції є:
- стратегія розвитку Громади;
- селищні /регіональні цільові програми;
- середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій громади;
- програми публічних інвестицій;
- річний звіт про виконання бюджету громади за попередній бюджетний період;
- інформація про досягнення цілей державної та місцевої політик, з показниками досягнення цілей за результатами попереднього бюджетного періоду;
- звіти про виконання паспортів бюджетних програм за попередній бюджетний період;
- розпис бюджету громади на поточний бюджетний період (з урахуванням усіх внесених змін станом 01 липня року, що передує плановому);
- прогноз бюджету громади, схвалений у попередньому бюджетному періоді;
- паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період;
- план діяльності головного розпорядника на середньостроковий період (включно із заходами щодо підготовки та реалізації публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій);
- прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України;
- основні прогнозні показники економічного і соціального розвитку громади;
- Бюджетна декларація на 2026-2028 роки;
- особливості складання розрахунків до прогнозів бюджету громади, доведених міським фінансовим управлінням;
- інструкція з підготовки бюджетних пропозицій міського фінансового управління;
- інша інформація, визначена міським фінансовим управлінням.
5. З метою зіставлення показників за бюджетними програмами у разі змін у структурі бюджетних програм головного розпорядника звітні показники за попередній бюджетний період та показники поточного бюджетного періоду приводяться у відповідність до Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, що формується у бюджетній пропозиції на середньостроковий період згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету.
6. У разі якщо бюджетна програма не передбачається на середньостроковий період:
- показники за бюджетною програмою поточного бюджетного періоду зазначаються окремим рядком у формі БП - 1;
- показники за бюджетною програмою попереднього бюджетного періоду приводяться у відповідність до Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету поточного бюджетного періоду, а у разі, якщо бюджетної програми у поточному бюджетному періоді не передбачено, – зазначаються окремим рядком у формі БП - 1.
7. Разом з бюджетною пропозицією головний розпорядник подає необхідні для здійснення фінансовим відділом аналізу документи та матеріали, до складу яких входять:
- розрахунки показників у розрізі установ, включених до бюджетної пропозиції, копії підтвердних документів, завірених згідно чинного законодавства, проєкти штатних розписів, проекти планів проведення заходів, проектно-кошторисну документацію, перелік спецтехніки, обладнання та інвентарю з обґрунтуванням їх вартості, проєкти рішень Онуфріївської селищної ради, які можуть вплинуть на планування видатків на середньостроковий період, тощо;
- розрахунки щодо капітальних видатків, із зазначенням факторів, що впливають на обсяг видатків та надання кредитів визначених з урахуванням галузевих особливостей;
- інформація щодо гендерного підходу та кліматичних пріоритетів під час формування бюджетних показників з метою реалізації відповідних завдань і цілей громади;
- обсяг публічних інвестицій на середньостроковий період з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій громади, за формою, наведеною в додатку 6 до цієї Інструкції.
8. У разі передбачення у бюджетних пропозиціях, поданих головними розпорядниками, надання міжбюджетних трансфертів іншим місцевим бюджетам, фінансовий відділ у триденний строк з дня отримання таких бюджетних пропозицій до прогнозу повинен надіслати обсяги таких міжбюджетних трансфертів на середньостроковий період іншим фінансовим органам за формою, наведеною у додатку 5 до цієї Інструкції, для врахування ними під час складання прогнозу бюджету громади.
9. Фінансовий відділ здійснює аналіз отриманих від головних розпорядників бюджетних пропозицій щодо відповідності загальним орієнтовним граничним показникам, дотриманням доведених фінансовим відділом фінансових обмежень, організаційних та інших вимог визначених цією Інструкцією.
10. Фінансовий відділ вживає заходів для усунення розбіжностей з головними розпорядниками щодо показників, що містяться у бюджетних пропозиціях (шляхом проведення погоджувальних нарад, консультації, тощо).
11. За результатами вжитих заходів, у разі наявності інформації щодо отримання міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів, фінансовий відділ доводить до окремих головних розпорядників уточнені орієнтовні граничні показники, відповідно до яких головний розпорядник коштів має надати уточнену бюджетну пропозицію у термін, не пізніше 30 липня 2025 року.
12. Головний розпорядник забезпечує відповідність бюджетної пропозиції поданої до фінансового відділу у паперовому вигляді з бюджетною пропозицією складеної з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи.
13. Інформація, що міститься у бюджетних пропозиціях головних розпорядників, є основою для складання прогнозу бюджету громади.
ІV. Заповнення Форми БП-1
1. У Формі БП-1 наводиться інформація про досягнення цілей державної, регіональної та місцевої політик за рахунок коштів загального та спеціального фондів у межах орієнтовних граничних показників на середньостроковий період, доведених фінансовим відділом та розрахованих головним розпорядником надходжень спеціального фонду.
Інформація, що наводиться у Формі БП-1, має повною мірою повинна характеризувати діяльність головного розпорядника та охоплювати всі сфери, у яких він забезпечує формування та / або реалізацію державної, регіональної та місцевої політик, висвітлювати найбільш суспільно значущі результати його діяльності та враховувати відповідні показники діяльності відповідальних виконавців бюджетних програм, а також відображати вплив реалізованих заходів на якість життя населення громади, в тому числі на дітей та молодь.
2. У пункті 1 зазначається найменування головного розпорядника коштів бюджету громади, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код за ЄДРПО, а також код бюджету.
3. У пункті 2 зазначається мета діяльності головного розпорядника коштів, яка має відповідати його повноваженням, визначеним законодавством, а також функціям і завданням, закріпленим в установчих документах.
4. У пункті 3 наводиться перелік цілей державної політики у сферах діяльності, реалізацію яких забезпечує головний розпорядник коштів, зокрема таких, що враховують гендерний підхід та кліматичні пріоритети, а також показники їх досягнення за рахунок коштів загального та спеціального фондів разом:
- у графах 1, 2 – порядковий номер та найменування цілі державної політики;
- у графі 3 – одиниця виміру показника досягнення цілей;
- у графі 4 – показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 5 – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 6 – 8 – розподіл показників на середньостроковий бюджетний період.
У разі якщо на середньостроковий період не передбачаються цілі державної, регіональної та місцевої політик, досягнення яких здійснюється в межах бюджетних програм поточного бюджетного періоду та / або здійснювалося в межах бюджетних програм попереднього бюджетного періоду, такі цілі включаються із зазначенням показників їх досягнення на відповідні бюджетні періоди.
Не виділяються окремими рядками державної, регіональної та місцевої політик поточного та попереднього бюджетних періодів, які по суті є тотожними до цілей на середньостроковий період (змінено їх формулювання), а показники їх досягнення аналогічні показникам досягнення цілей на середньостроковий період.
У разі зміни формулювання цілі державної, регіональної та місцевої політик у цьому пункті наводиться ціль у редакції, що передбачається на середньостроковий період.
Цілі державної, регіональної та місцевої політик мають:
- відповідати пріоритетним цілям, визначеним стратегічними та програмними документами, актами законодавства та іншими нормативно-правовими актами, планами діяльності головних розпорядників на середньостроковий період;
- спрямовуватись на досягнення певного результату;
- оцінюватись за допомогою показників досягнення цілей;
- давати розуміння щ кінцевого результату діяльності головного розпорядника у відповідній сфері або чітко визначати напрям руху змін, спрямованих на покращання ситуації або вирішення проблем у сфері діяльності.
Не допускаються під час визначення цілей такі формулювання, як «реалізація державної, регіональної та місцевої політик», «забезпечення діяльності», «виконання зобов’язань».
Кількість цілей державної, регіональної та місцевої політик не має перевищувати п'яти. Одна ціль державної, регіональної та місцевої політик може виконуватися в межах декількох бюджетних програм.
Для кожної цілі державної, регіональної та місцевої політик визначаються показники її досягнення.
Показники досягнення цілей доцільно визначати як інтегровані показники, що враховують результати, отримані за рахунок реалізації усіх або декількох бюджетних програм.
Показники досягнення цілей виконавчих органів місцевих рад повинні характеризувати досягнення та зрушення, що відбулися на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також їх вплив на добробут і якість населення.
Показники досягнення цілей мають:
- бути кількісно вимірюваними та реалістичними;
- характеризувати прогрес у досягненні цілей державної, регіональної та місцевої політик у середньостроковому періоді;
- характеризувати стан та зміни у сфері діяльності головного розпорядника;
- надавати можливість відстеження досягнення цілей державної, регіональної та місцевої політик у динаміці та порівнянності показників досягнення цілей за роками;
- висвітлювати ефект, який отримують економіка, суспільство та населення громади, завдяки діяльності головного розпорядника;
- перевірятися та підтверджуватися офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю, даними бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.
Під час визначення показників досягнення цілей державної, регіональної та місцевої політик необхідно врахувати усі витрати головного розпорядника на відповідну сферу діяльності, включаючи міжбюджетні трансферти.
Кількість показників досягнення однієї цілі має бути мінімальною, як правило, не має перевищувати трьох, але достатньою для висвітлення досягнення відповідної цілі.
Показники досягнення цілей, визначені для однієї цілі державної, регіональної та місцевої політик, не повинні дублюватися для іншої.
Для показників досягнення цілей, що потребують методологічних роз’яснень їх змісту, головному розпоряднику необхідно розробити методику їх розрахунку.
5. У пункті 4 наводиться інформація щодо обсягів та структури видатків і надання кредитів за усіма бюджетними програмами.
У підпункті 4.1 зазначаються відповідальні виконавці бюджетних програм і видатки та надання кредитів за бюджетними програмами за загальним та спеціальним фондами:
- у графі 1 – номер цілі державної, регіональної та місцевої політик, визначеної у пункті 3 цієї форми;
- у графах 2 – 4 – код відповідної класифікації видатків та кредитування бюджету;
- у графі 5 – найменування відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету;
- у графі 6 (2024 рік (звіт)) – показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 7 (2025 рік (затверджено)) – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 8 – 10 (20__ рік (план)) – розподіл орієнтовних граничних показників на середньостроковий бюджетний період.
6. Загальний обсяг видатків та надання кредитів (рядок «УСЬОГО, у тому числі:») дорівнює сумі видатків та надання кредитів за відповідними виконавцями та дорівнює сумі за усіма бюджетним програмами за загальним та спеціальним фондами.
У разі, якщо реалізація бюджетної програми не передбачається у середньостроковому періоді, здійснюється зіставлення показників відповідно до пункту 6 розділу третього цього Порядку.
У підпункті 4.2 зазначається пояснення щодо запропонованих головним розпорядником основних змін у структурі видатків та надання кредитів за бюджетними програмами на середньостроковий період порівняно із поточним бюджетним періодом.
7. У пункті 5 наводиться інформація щодо відмінностей показників на перший та другий роки середньострокового періоду, включених до бюджетної пропозиції до прогнозу бюджету громади, від показників на другий та третій роки середньострокового періоду, передбачених прогнозом бюджету громади, схваленого у попередньому бюджетному періоді.
У підпункті 5.1 наводиться інформація щодо обсягів видатків та надання кредитів, цілі державної, регіональної та місцевої політик та показники їх досягнення:
у графі 1 – найменування цілей державної, регіональної та місцевої політик та показників їх досягнення;
у графі 2 - одиниця виміру показника досягнення цілей;
у графах 3, 6– показники видатків / надання кредитів, передбачені прогнозом бюджету громади, схваленого у попередньому бюджетному періоді;
у графах 4, 7 – показники видатків / надання кредитів, включені до пропозиції до прогнозу бюджету громади;
у графах 5, 8 розраховується відхилення показників видатків / надання кредитів, включених до бюджетної пропозиції, від відповідних показників прогнозу бюджету громади, схваленого у попередньому бюджетному періоді.
У підпункті 5.2 зазначаються пояснення відмінностей показників, включених до бюджетної пропозиції, від відповідних показників прогнозу бюджету громади, схваленого у попередньому бюджетному періоді.
V. Заповнення Форми БП-2
1. Форма БП-2 призначена для наведення детальної інформації за кожною бюджетною програмою, що пропонується до виконання у середньостроковому періоді.
2. Форма БП-2 складається за кожною бюджетною програмою окремо, крім бюджетних програм, які:
- не передбачаються на середньостроковий період;
- резервного фонду бюджету громади.
Інформація, що наводиться у Формі БП-2, узгоджується з інформацією, наведеною у Формі БП-1.
3. У разі, якщо повноваження на виконання функцій, завдань або надання послуг передано відповідно до законодавства від одного головного розпорядника до іншого головного розпорядника, головному розпоряднику, який включає до бюджетної пропозиції показники за відповідною бюджетною програмою на середньостроковий період, під час заповнення Форми БП-2 необхідно навести інформацію та показники бюджетної програми за попередні бюджетні періоди з урахуванням паспортів відповідної бюджетної програми та звітів про їх виконання, інших документів, оприлюднених або переданих в установленому законодавством порядку, забезпечуючи послідовність та сумісність цієї інформації та показників.
4. Мета, завдання та напрями бюджетної програми визначаються відповідно до положень наказу Міністерства фінансів України від 26 серпня 2014 року № 836 «Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2014 року за № 1103/25880, мають відповідати цілям державної, регіональної та місцевої політик у відповідній сфері діяльності, у тому числі у сфері гендерної рівності та кліматичної стійкості, та показникам їх досягнення, наведеним у пункті 3 Форми БП-1.
5. У пункті 1 зазначаються найменування головного розпорядника коштів бюджету громади, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код за ЄДРПОУ, а також код бюджету.
6. У пункті 2 зазначаються найменування відповідального виконавця бюджетної програми, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету та номер у системі головного розпорядника коштів бюджету громади, код за ЄДРПОУ.
7. У пункті 3 зазначаються найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету, код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету, а також код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету.
8. У пункті 4 зазначаються мета, завдання та законодавчі підстави реалізації бюджетної програми:
- у підпункті 4.1 - ціль державної, регіональної та місцевої політик;
- у підпункті 4.2 - мета бюджетної програми;
- у підпункті 4.3 – завдання бюджетної програми;
- у підпункті 4.4 – нормативно-правові акти, які є підставою для реалізації бюджетної програми.
9. У пункті 5 зазначаються усі надходження для виконання бюджетної програми, підстави та обґрунтування надходжень спеціального фонду.
Надходження загального фонду зазначаються з урахуванням міжбюджетних трансфертів, доведених в загальних орієнтовних граничних показниках.
У підпункті 5.1 зазначаються надходження для виконання бюджетної програми за результатами звітного бюджетного періоду, на поточний бюджетний період та на середньостроковий бюджетний період.
Показники зазначені у рядку «загальний фонд, у тому числі:» у графах 3 – 7 пункту 5.1 повинні відповідати показникам, зазначених у рядку «загальний фонд» у графах 6 – 10 підпункту 4.1 пункту 4 Форми БП-1 за відповідною бюджетною програмою.
Під час заповнення пункту 5.1 в частині власних надходжень бюджетних установ головні розпорядники керуються частиною четвертою статті 13 Бюджетного Кодексу України. Власні надходження бюджетних установ визначаються головним розпорядником за наявності підстави, про яку необхідно зазначити під час заповнення підпункту 5.2.
Повернення кредитів до бюджету відображаються зі знаком «-».
У разі якщо за бюджетною програмою плануються надходження за спеціальним фондом, про це зазначається у підпункті 5.2 і навести:
- нормативно-правові акти з посиланням на конкретні статті (пункти), якими надано повноваження на отримання надходжень спеціального фонду;
- основні підходи до розрахунку власних надходжень бюджетних установ, інших надходжень спеціального фонду на середньостроковий період.
Загальний обсяг надходжень спеціального фонду за звітний бюджетний період (рядок «спеціальний фонд, у тому числі:») розраховується як сума усіх вищезазначених надходжень.
Загальний обсяг надходжень для виконання бюджетної програми у графах 3 – 7 у рядку «УСЬОГО, у тому числі:» розраховується як сума надходжень загального фонду (рядок «загальний фонд, у тому числі:») та спеціального фонду (рядок «спеціальний фонд, у тому числі:»).
10. У пункті 6 зазначаються видатки (підпункт 6.1) або надання кредитів (підпункт 6.2) на середньостроковий бюджетний період за загальним та спеціальним фондами у розрізі Економічної класифікації видатків або Класифікації кредитування бюджету:
- у графах 1, 2 підпунктів 6.1, 6.2 – коди Економічної класифікації видатків / коди Класифікації кредитування бюджету та їх найменування;
- у графі 3 підпунктів 6.1, 6.2 (2024 рік (звіт)) – видатки або надання кредитів відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 4 підпунктів 6.1, 6.2 (2025 рік (затверджено)) – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 5 - 7 підпунктів 6.1, 6.2 (20__ рік (план)) – розподіл показників на середньостроковий бюджетний період.
- Показники у графах 3 – 7 у рядку «загальний фонд» підпункту 6.1 та у графах 3 – 7 рядку «загальний фонд» підпункту 6.2 повинні дорівнювати показникам у графах 6 – 10 у рядку «загальний фонд» підпункту 4.1 пункту 4 Форми БП-1 відповідної бюджетної програми і показникам у графах 3 – 7 у рядку «загальний фонд, у тому числі:» підпункту 5.1 пункту 5 Форми БП-2.
Показники у графах 3 – 7 у рядку «спеціальний фонд» підпункту 6.1 та у графах 3 – 7 рядку «спеціальний фонд» підпункту 6.2 повинні дорівнювати показникам у графах 6 – 10 у рядку «спеціальний фонд» пункту 3.1 Форми БП-1 відповідної бюджетної програми і показникам у графах 3 – 7 у рядку «спеціальний фонд» підпункту 5.1 пункту 5 Форми БП-2.
Під час заповнення підпункту 6.1 видатки необхідно відображати у розрізі кодів кодами Економічної класифікації видатків бюджету.
Під час заповнення підпункту 6.2 надання кредитів доцільно відображати за кодами Класифікації кредитування бюджету 4110, 4210.
11. У пункті 7 зазначаються обсяги видатків або надання кредитів за кожним напрямом використання бюджетних коштів за загальним та спеціальним фондами, виконання яких забезпечує реалізацію бюджетної програми:
- у графах 1, 2 зазначаються порядковий номер та напрям використання бюджетних коштів;
- у графі 3 (2024 рік (звіт)) – видатки або надання кредитів відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 4 (2025 рік (затверджено)) – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 5 – 7 (20__ рік (план)) – розподіл орієнтовних граничних показників на середньостроковий бюджетний період.
У пункті 8 наводяться показники міжбюджетних трансфертів.
У пункті 8.1 наводиться обсяг міжбюджетних трансфертів, які отримуються з інших бюджетів (державного та місцевих), окремо за загальним та спеціальним фондами:
- у графі 1 – код Класифікації доходу бюджету / код бюджету;
- у графі 2 – найменування трансферту / найменування бюджету – надавача міжбюджетного трансферту;
- у графі 3 (2024 рік (звіт)) – показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 4 (2025 рік (затверджено)) – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 5 – 7 (20__ рік (план)) – розподіл орієнтовних граничних показників на середньостроковий бюджетний період.
Загальний обсяг міжбюджетних трансфертів у графах 3 – 7 у рядку «УСЬОГО за розділами І та ІІ, у тому числі:» розраховується як сума обсягу міжбюджетних трансфертів до загального фонду (рядок «загальний фонд») та спеціального фонду (рядок «спеціальний фонд»).
У пункті 8.2 зазначається обсяг міжбюджетних трансфертів, які надаються іншим бюджетам (державному та місцевим), окремо за загальним та спеціальним фондами:
- у графі 1 – код бюджету;
- у графі 2 – найменування трансферту / найменування бюджету – отримувача міжбюджетного трансферту;
- у графі 3 (2024 рік (звіт)) – показники відповідно до річного звіту за попередній бюджетний період;
- у графі 4 (2025 рік (затверджено)) – показники, затверджені розписом на поточний бюджетний період;
- у графах 5 – 7 (20__ рік (план)) – розподіл орієнтовних граничних показників на середньостроковий бюджетний період.
Загальний обсяг міжбюджетних трансфертів у графах 3 – 7 у рядку «УСЬОГО за розділами І та ІІ, у тому числі:» розраховується як сума обсягу міжбюджетних трансфертів до загального фонду (рядок «загальний фонд») та спеціального фонду (рядок «спеціальний фонд»).
VІ. Заповнення Форми БП-3
1. Форма БП-3 використовується для представлення та обґрунтування пропозицій щодо додаткових коштів, необхідних для виконання нормативно-правових актів під час реалізації бюджетних програм, але не забезпечених орієнтовними граничними показниками, або для реалізації нових заходів державної політики, які сприятимуть покращенню показників досягнення цілей державної політики, зокрема у сфері гендерної рівності, кліматичної стійкості та соціальної справедливості, а також підвищенню якості життя населення громади.
Форма БП-3 заповнюється лише після заповнення Форми БП-1 і Форми БП-2 у разі, якщо витрати, розраховані з огляду на пріоритетність та обґрунтованості потреб, перевищують орієнтовані граничні показники.
2. Фінансовий відділ розглядає пропозиції головного розпорядника щодо додаткових видатків та надання кредитів у межах ресурсних можливостей бюджету громади у середньостроковому періоді.
3. У пункті 1 зазначаються найменування головного розпорядника коштів бюджету, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування бюджету громади, код за ЄДРПОУ, а також код бюджету.
4. У пункті 2 зазначаються найменування відповідального виконавця, код Типової відомчої класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету та номер у системі головного розпорядника, код за ЄДРПОУ.
5. У пункті 3 наводяться обсяги додаткових коштів загального та спеціального фондів за бюджетними програмами у розрізі Економічної класифікації видатків бюджету або Класифікації кредитування бюджету, підстави та обґрунтування пропозицій щодо додаткових коштів загального та спеціального фондів, у яких зазначається нормативно-правовий акт, виконання якого не забезпечено орієнтовними граничними показниками.
- У графах 1 – 3 – зазначаються коди Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету / Економічної класифікації видатків бюджету/ Класифікації кредитування бюджету, Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету та Функціональної класифікації видатків бюджету, а також найменування бюджетної програми;
- у графі 4 – найменування бюджетної програми;
- у графах 5, 7, 9 (20__ рік (план)) – обсяг коштів, в межах орієнтовного граничного показника;
-у графах 6, 8, 10 (20__ рік(план)) – пропозиції щодо додаткового обсягу коштів.
Обсяг коштів за усіма бюджетними програмами наводиться у розрізі кодів Економічної класифікації видатків бюджету та Класифікації кредитування бюджету.
У рядку «УСЬОГО за бюджетними програмами, у тому числі:» у графах 5 – 10 зазначається загальний обсяг коштів за усіма бюджетними програмами у розрізі кодів Економічної класифікації видатків та Класифікації кредитування бюджету.
6. У пункті 4 наводиться інформація про зміну показників досягнення цілей у середньостроковому періоді у разі, якщо додаткові кошти буде враховано в орієнтовних граничних показниках.
У графах 1 – 3 – зазначається номер, найменування цілей державної, регіональної та місцевої політик, показники досягнення цілей, а також одиниця виміру показника досягнення цілей;
у графах 4, 6 та 8 (20__ рік (план)) – показники в межах орієнтовного граничного показника. Показники досягнення цілей, зазначені у Формі БП-3 мають відповідати показникам, включеним до граф 4 – 6 пункту 2 Форми БП-1;
у графах 5, 7 та 9 (20__ рік (план)) – показники досягнення цілей, які головний розпорядник передбачає досягти у середньостроковому періоді під час виконання бюджетних програм у цілому за рахунок коштів загального та спеціального фондів, у разі, якщо додаткові кошти загального фонду буде враховано в граничному показнику видатків бюджету громади та надання кредитів з бюджету громади, який визначається у прогнозі бюджету громади відповідному головному розпоряднику.
| Начальник фінансового відділу | Станіслав ВАСЄЧКО |