ЗВІТ про проведення громадського обговорення проекту рішення селищної ради «Про створення Омельницької філії, Василівської філії, Вишнівцівської філії та Деріївської філії Онуфріївського ліцею»
ЗВІТ
про проведення громадського обговорення проекту рішення селищної ради «Про створення Омельницької філії, Василівської філії, Вишнівцівської філії та Деріївської філії Онуфріївського ліцею»
З метою забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування, врахування громадської думки під час прийняття важливих рішень для територіальної громади, на підставі рішень селищної ради від 24 травня 2024 року № 4721 «Про затвердження плану оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти Онуфріївської селищної ради на 2024-2027 роки» та від 23 травня 2025 року № 5380 «Про внесення змін до рішення Онуфріївської селищної ради від 24 травня 2024 року № 4721», було проведене громадське обговорення проекту рішення селищної ради «Про створення Омельницької філії, Василівської філії, Вишнівцівської філії та Деріївської філії Онуфріївського ліцею» з метою формування оптимальної, спроможної мережі закладів загальної середньої освіти територіальної громади.
Пропозиції та зауваження щодо запланованих заходів, спрямованих на створення ефективної мережі закладів освіти в територіальній громаді, приведення їх структури у відповідність до вимог чинного законодавства про освіту приймалися з 01 липня 2024 року по 30 червня 2025 року. Відповідне інформаційне повідомлення оприлюднено на офіційному веб-сайті Онуфріївської селищної ради.
Також публічне громадське обговорення із дотриманням усіх заходів безпеки передбачало проведення на базі закладів загальної середньої освіти громадських слухань, засідань, зборів, зустрічей з громадськістю.
Пропозиції та зауваження від жителів Онуфріївської селищої територіальної громади та зацікавлених осіб приймалися відділом освіти селищної ради на електронну адресу, вказану у повідомленні.
Слід зазначити, що за час проведення громадського обговорення на електронну або поштову адресу відділу освіти пропозиції, зауваження не надходили.
З 03 червня 2025 року по 04 червня 2025 року відбулися зустрічі представників робочої групи щодо утворення Василівської філії, Омельницької філії, Вишнівціської філії та Деріївської філії Онуфріївського ліцею з працівниками закладів загальної середньої освіти, батьківською громадськістю та зацікавленим особами в обговоренні даного питання.
В ході обговорення було наголошено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (стаття 19 Конституції України).
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Відповідно до частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» селищні ради засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Згідно зі статтею 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Враховуючи вищевказані положення, оптимальне функціонування мережі закладів загальної середньої освіти повинно виходити з об’єктивно існуючого запиту на освітні послуги.
У Василівському ліцеї на початок 2024/2025 навчального року навчалося 28 учнів у 2 класах (має бути 11 класів). Станом на кінець навчального року навчається 27 учнів В 1-4 класах – 8 учнів, з них 5 учнів в класі-комплекті (3 та 4 класи), 1 учень 1 класу та 2 учні 2 класу навчаються за індивідуальною формою. В 5-9 класах – 13 учнів, з них за індивідуальною формою (педагогічний патронаж) навчаються 4 учні 5 класу, 1 учень 6 класу, 4 учні 7 класу та 4 учні 9 класу, 8 клас не створено. В 10-11 класах навчається 6 учнів, з них в 10 класі 5 учнів, в 11 класі – 1 учень. Середня наповнюваність у класах – 2,4 учня. В 2025/2026 будуть навчатися 17 учнів. Буде створено один клас-комплект у складі учнів 1,2,3 та 4 класів. Три учні 5 класу, чотири учні 6 класу, один учень 7 класу та чотири учні 8 класу навчатимуться за індивідуальною формою навчання (педагогічний патронаж). В закладі не буде створено 9, 10 та 11 класи. Середня наповнюваність класів становитиме – 1,5 учня.
У Вишнівцівській гімназії на початок 2024/2025 навчального року навчалося 40 учнів у 5-ти класах (має бути 9 класів), протягом року вибуло 7 учнів. Станом на кінець навчального року навчається 33 учні. В 1-4 класах - 8 учнів, з них 4 в класі- комплекті (1 та 3 класи), 4– в 2 класі, 4 клас не створено, в 5-9 класах - 25 учнів, з них за індивідуальною формою (педагогічний патронаж) 2 учні 5 класу та 3 учні 6 класу, в 7 класі -7 учнів, 8 класі – 7 учнів та в 9 класі – 6 учнів. Середня наповнюваність – 3,6 учнів. В 2025/2026 будуть навчатися 29 учнів в трьох класах. Середня наповнюваність становитиме – 3,2 учня.
В Омельницькому ліцеї навчається 43 учні у 6 класах (1-4 класи – 14 учнів, 5-9 кл. – 25 учнів, 10-11 кл. – 4 учні) (має бути 11 класів). Середня наповнюваність у класах – 3,9 учня. В 2025/2026 навчальному році буде навчатися 35 учнів в 6-ти класах. Середня наповнюваність – 3,1 учня.
В Деріївському ліцеї навчається 45 учнів у 8 класах (має бути 11 класів) (1-4 класи – 16 учнів, 5-9 кл. – 24 учні, 10-11 кл. – 5 учнів). Середня наповнюваність у класах – 4,09 учня. В 2025/2026 навчальному році буде навчатися 37 учнів в 6-ти класах. Середня наповнюваність – 3,4 учня.
Водночас з цим відповідно до статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту» кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 7 Бюджетного Кодексу України передбачено, що «бюджетна система ґрунтується на принципі ефективності та результативності – при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національних цінностей і завдань, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Державна освітня субвенція покриває заробітну плату педагогічного персоналу. Громада за рахунок місцевого бюджету фінансує комунальні послуги та утримання молодшого персоналу.
Але відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 6 (зі змінами) за рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить з 01 вересня 2025 року - менше 45 осіб.
Питання не лише у коштах: у школах учителі намагаються дати якісну освіту, але часто бракує фахівці – учителів (одна людина викладає одразу декілька предметів) та однією із головних проблем шкіл є низька наповнюваність класів.
Отже, прийняття проєкту рішення, винесеного на обговорення є важливим та необхідним управлінським кроком, який має під собою соціальні та економічні підстави. У разі реорганізації закладів загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти (частина 2 статті 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).
Таким чином, прийняття та виконання цього рішення створить сприятливі умови для реалізації державної політики в сфері освіти, поліпшення освітнього процесу, приведення мережі закладів загальної середньої освіти селищної ради у відповідність до вимог чинного законодавства та дотримання Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у частині оплати праці педагогічним працівникам, які працюють у малокомплектних школах.
Учасникам обговорень надано економічне обґрунтування та роз'яснено законодавчі основи відповідних рішень.
Згідно протоколів – 133 особи взяли участь у обговоренні.
Громадські слухання були досить емоційними, але пройшли в атмосфері виваженості та толерантності, на всі запитання представниками робочої групи були надані обґрунтовані та вичерпні відповіді, всі прохання та побажання взяті до уваги.
Під час слухань, всі присутні підтримали ініціативу щодо утворення Василівської філії, Омельницької філії, Вишнівцівської філії та Деріївської філії Онуфріївського ліцею.