Фейкове самоврядування
Місцеве самоврядування — право та змога територіальних громад безпосередньо і через представницькі органи здійснювати регулювання та управління суспільних справ як в громадах так і в державі.
Насправді громади та їх ОМС суттєво обмежені у своїх правах, а самоврядування можна розглядати як фейк, бо повноваження громад це тільки ті можливості, які їм делегує центральна влада.
В першу чергу це КОМПЕТЕНЦІЯ за рамки якої неможна виходити. Заборонено обговорювати на офіційних сайтах ОМС виборчі процеси, засоби боротьби з владною корупцією, податкову політику держави, тощо.
Наприклад це ПДФО, який значною частиною наповнює бюджети громад. Податок з військових, рішенням центральної влади, перераховується у державний бюджет. (Ми даємо, ми і забираємо.) Родичі військовослужбовців, що залишились у громадах, нічого з того не отримують, хоча їх рідні на війні втрачають свої життя та здоров’я. Виборці у громадах відсторонені від боротьби з корупціонерами-високопосадовцями, не мають права відкликати свої голоси у обранців. Влада повністю перекладає ці функції на призначені нею органи. А судді хто?
Чи є у нас шлях вилізти з цієї халепи?
Українська нація здивувала весь світ своєю боротьбою за самостійність проти північного сусіда-агресора. Більш того, нам є ще чим здивувати світ: створити в Україні оновлену ВІДПОВІДАЛЬНУ ДЕМОКРАТІЮ згідно «Програми побудови суспільства Відповідальної Демократії».
Краще за все цей процес можна побачити через створення ДІЙСНОГО самоврядування у громадах.
В умовах відкритого голосування відомо чиїми голосами членів громади обрані представники до влади різних рівнів. В руках керівництва громади то є дієвий інструмент для успішного вирішення майже всіх питань, бо вони ближче до народу.
Один з прикладів питань, які належать до компетеції громади. Припустимо, потрібна допомога від обласної влади у фінансуванні важливого для громади об’єкту. В сучасних умовах такі питання вирішуються ініціативою та зусиллями керівників ОМС. Перемови з верхньою владою можуть бути як успішними, так і навпаки.
Підтримка з боку відповідальних виборців громади зроблять такі перемовини стовідсотково переможними. Кожне рішення в області приймається за участю обласних депутатів. Хто голосував в громаді за того чи іншого депутата відомо. Місцева влада звертається до СВОЇХ відповідальних виборців з проханням вплинути напряму на своїх
обранців для вирішення питання.
Ігнорування вимоги створить суспільний настрій про недоцільність таких обранців в обласній раді, про відкликання голосів. Не багато знайдеться бажаючих позбавитись свого крісла! Питання буде вирішено на користь громади, керівництво якої скористається таким потенціалом.
Тому суспільна підтримка запропонованої нами «Програми» зробить місцеве самоврядування суб’єктом, а не об’єктом влади.
Микола Горбачов. Голова ГО «За Демократичне Виборче Право»