Холера: що потрібно знати

Дата: 15.04.2024 14:33

Холера: що потрібно знати

Ризик виникнення спалаху холери високий особливо в умовах повномаштабної війни, в якій перебуває наша країна. Зруйнована інфраструктура (станції водопостачання та водовідведення), масові поховання на території бойових дій - це чинники, які можуть призвести до змішування каналізаційних вод з питною водою та підземними водами, а відтак і забруднення колодязів. Люди змушені перебувати в місцях скупчення що унеможливлює дотримання елементарних санітарних норм та особистої гігієни.

Холера відноситься до карантинних інфекційних захворювань, які можуть викликати масове захворювання людей та високу летальність.

За статистичними даними Центра громадського здоров’я МОЗ України в Україні в                     2023 році зареєстровано 1 випадок захворювання на холеру.

Холера – особливо небезпечне гостре захворювання, яке може спричиняти важку гостру водянисту діарею зі зневодненням.

Збудник холери - токсигенна бактерія Vibrio cholerae серогрупи O1 або O139. Холерний вібріон віднесений до біологічних агентів, що офіційно визнані чинниками біологічної зброї.

За механізмом передачі збудник інфекції передається фекально-оральний шляхом, тобто коли неінфікована людина вживає продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини.

Основні симптоми холери

• діарея, яка виникає раптово;
  • випорожнення дуже рідкі, Можуть мати білий колір і нагадувати «рисовий відвар»;
  • може бути нудота, блювання;
  • можуть виникати судоми у м’язах -  найчастіше у литках;
  • ознаки зневоднення, зокрема запалі очі, посиніння губ і вух;
  • зниження температури тіла;
  • зниження еластичності шкіри, наприклад, зморшка шкіри після пошипування на тильній поверхні передпліччя або кисті руки розпрамляється повільно..

Втрата 10% маси тіла свідчить про сильне зневоднення і необхідність негайно звернутись до лікаря.

Якщо у вас або в когось, за ким ви доглядаєте, є діарея, блювання або зневоднення, дайте їм безпечну воду та розчин для пероральної регідратації (РПР). Якщо ви сумніваєтеся в безпеці води, доведіть її до кипіння перед вживанням. Або ж використовуйте бутильовану воду. РПР можна придбати в аптеках у вигляді пакетованого саше готового до змішування з водою або розчину суміші оральних регідратаційних солей.

Як приготувати розчин для пероральної регідратації в домашніх умовах:

Вимийте руки та очистіть посуд, у якому готуватимете розчин, чистою водою із мийним засобом, ополосніть чистою водою.

Використовуйте безпечну воду — кип’ячену чи дезінфіковану іншим способом воду

Додайте в 1 літр води 6 чайних ложок цукру і 1⁄2 чайної ложки солі й перемішайте.

Продовжуйте приймати РПР повільно й невеликими ковтками після кожного випорожнення рідким калом, аж поки діарея не зникне.

У жодному разі не вживайте лікарських засобів, що зупиняють перистальтику кишківника, адже це може призвести до посилення інтоксикації й динамічної кишкової непрохідності.

Не рекомендується в цей час вживати підсолоджені газовані напої, солодкі соки, солодкий чай, особливо дітям.

Зверніться по невідкладну медичну допомогу, якщо у вас або в когось, за ким ви доглядаєте, є ознаки сильного зневоднення, такі як неможливість пити, сонливість і темна сеча.

Щоб не хворіти на діарею:

• не купуйте продукти харчування, зокрема рибу у місцях стихійної торгівлі;
  • не купайтеся і не ловіть рибу в забруднених водоймах;
  • дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки з милом перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;
  • добре мийте овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням;
  • для пиття та приготування їжі використовуйте воду з перевіреного джерела гарантованої якості;
  • ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням;
  • кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.

Для профілактики інфікування холери є пероральні вакцини, що надають захист на строк до трьох років. Проте, з огляду на те, що вакцини не дають стовідсотковий захист, необхідно завжди дотримуватися елементарних правил.

Дотримуйтесь профілактичних заходів! Бережіть себе та будьте здорові!