Бруцельоз – інфекційна хвороба тварин і людей
Бруцельоз - це гостра бактеріальна хвороба з групи зоонозів (хворіють люди і тварини).
Збудником бруцельозу є бактерії роду Brucella. Загалом відомо близько десяти видів цих бактерій, однак для людини головну небезпеку становить чотири: Brucella melitensis (передається від кіз та овець), Brucella abortus bovis (велика рогата худоба), Brucella suis (свині), Brucella canis (собаки).
Джерелом інфекції є хворі на бруцельоз сільськогосподарські тварини або бруцелоносії – велика та дрібна рогата худоба, свині, коні, верблюди, коти, собаки, північні олені, гризуни. Природним резервуаром можуть бути і представники дикої фауни (вовки, кабани, зайці й комахи (кліщі), однак їх роль у захворюваності людей незначна. Від однієї людини до іншої бруцельоз не передається, організм людини - епідеміологічний тупик.
Збудник передається людині в основному аліментарним і контактним шляхами через шкіру та слизові оболонки, частіше під час догляду за тваринами, а також допомоги при їхньому окоті та отеленні. Основними чинниками передачі є сире молоко. Зрідка трапляється аерогенна передача (під час стрижки овець, при прибиранні приміщень де перебувають хворі тварини, у цехах переробки хутра, вовни. Сприйнятливість людей висока. Максимальна захворюваність припадає на другу половину зими і весну, що пов’язано з окотом і стрижкою тварин.
Бруцельоз поширений в усьому світі. Летальність для людей не перевищує 2-4%, але хвороба схильна до переходу в хронічну форму і може спричинити довготривалу втрату працездатності і інвалідність.
Згідно зі статистичними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України за 2023 рік в Україні було зареєстровано 2 випадки захворюваності на бруцельоз, для порівняння в 2022 році – один випадок.
Бруцельоз має схильність до хронічного перебігу й супроводжується ураженням лімфоїдної, опорно-рухової, нервової, серцево-судинної та статевої систем. Особливо небезпечне захворювання для вагітних жінок - часто відбуваються викидні, мертвонародження, передчасні пологи. Також бруцельоз може спричиняти алергічні захворювання – висипи, дерматити.
Поширені симптоми бруцельозу:
- порушення сну, головний біль;
- закреп;
- зниження (відсутність) апетиту;
- болі у м’язах та суглобах;
- загальна слабкість, депресія ;
- озноб та лихоманка;
- підвищене потовиділення, сухість у роті;
- брадикардія.
При появі перших симптомів захворювання необхідно звернутись до лікаря!
Аби вберегти себе від інфікування бруцельозом:
- якщо ви ветеринар, фермер, мисливець або робітник бійні, надягайте гумові рукавички під час роботи з хворими чи мертвими тваринами чи тканинами тварин або під час допомоги тварині під час пологів;
- не вживайте сире молоко та молокопродукти;
- споживайте продукти лише відомого походження;
- споживайте м’ясо тільки після термічної обробки;
- вживайте лише пастеризоване або кип’ячене молоко;
- не купуйте молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках;
- вакцинуйте домашніх тварин від бруцельозу.
Дотримуйтеся цих порад. Бережіть себе і будьте здорові!