Основні заходи боротьби з Африканською чумою свиней
Ситуація щодо африканської чуми свиней в Кіровоградській області залишається напруженою, лише в листопаді місяці зареєстровано 3 спалахи африканської чуми свиней, а саме:
- в приватному домоволодінні с. Сургани, Приютівської територіальної громади, Олександрійського району;
- в фермерському господарстві «Роксолана», смт. Новгородка, Новгородківської селищної ради, Кропивницького району;
- в приватному домоволодінні с. Дмитрівка, Дмитрівської сільської ради, Кропивницького району, Кіровоградської області.
Відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней проводяться заходи з локалізації та ліквідації АЧС.
З метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації на території України та Кіровоградської області, недопущення занесення африканської чуми свиней власникам, які утримують поголів’я свиней рекомендуємо посилити заходи профілактики недопущення АЧС.
Що необхідно знати про африканську чуму свиней (АЧС):
Африканська чума свиней (АЧС) - небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, чисельними крововиливами та високою смертністю.
Африканська чума свиней не становить загрози для людини.
Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту (від свині - до свині) або опосередковано:
- при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин;
- через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, бродячих тварин, птахів, комах, транспортні засоби, стічні води та обслуговуючий персонал.
Є однією із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для блокування її розповсюдження.
Щоб запобігти занесенню вірусу африканської чуми свиней, необхідно:
- утримувати свиней в приміщенні, дотримуючись закритого режиму роботи;
- не дозволяти відвідувати господарство стороннім особам;
- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою;
- проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;
- не купувати тварин та м’ясні продукти у невстановлених для цього місцях, без супровідних ветеринарних документів, що підтверджують їх здоров’я та епізоотичне благополуччя територій їх походження;
- обслуговування тварин проводити лише в окремому змінному одязі, при цьому використовувати засоби догляду, інвентар, закріплений за кожним приміщенням;
- забій тварин проводити лише після передзабійного клінічного огляду спеціалістом державної служби ветеринарної медицини.
- реалізовувати продукти забою лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи;
- постійно вести боротьбу з гризунами;
- періодично проводити дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині;
Лише суворе дотримання зазначених вище вимог забезпечить можливість уникнути виникнення захворювання та значних економічних збитків!!!