Чадний газ - це тихий вбивця. Будьте обережні!
Декілька вдихів - запаморочення, непритомність і смерть. Концентрація 0,5% чадного газу в об'ємі приміщення приводить до згубних наслідків. Знаходження протягом двох годин у приміщенні, де його концентрація складає всього-на-всього 0,1%, призводить до швидкої втрати свідомості. При цьому людину охоплює таке знесилення, що, навіть помітивши небезпеку, вона вже неспроможна врятуватись. Якщо газ видихається тривалий час, негативні наслідки для організму будуть незворотні. Порушується координація рухів, відбувається втрата зору, слуху та позбавлення свідомості. Отруєння може статися за 60 хвилин, якщо навколо багато окису важкого вуглецю.
Причина ж утворення чадного газу - нестача кисню в приміщенні, де працюють газові прилади. Після вдихання окису вуглецю, він потрапляє в ваш кровотік, змішується з гемоглобіном з утворенням карбоксигемоглобіну і настає отруєння чадним газом. Коли це відбувається, кров не може переносити кисень - це призводить до відмирання клітин і тканин організму Якщо немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — може накопичуватись чадний газ. Також сильна вітряна погода може спричинити появу зворотної тяги: в такому разі продукти горіння не виводяться назовні, а накопичуються у приміщенні.
Найчастіші помилки, які можуть коштувати здоров'я:
- обігрів квартири газовою плитою або духовкою,
- встановлення та використання електровитяжки поруч із газовою колонкою або котлом внутрішнього згорання,
- засмічені димові та вентиляційні канали.
Усе це призводить до того, що продукт згорання природного газу, який має виводитися, «осідає» в помешканні та накопичується.
Пам'ятайте! Чадний газ не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Для повного згоряння 1 куб м газу необхідно 10 куб м повітря, якщо це природний газ, і 27 куб м - для зрідженого газу. Приміщення, де встановлені газові прилади повинні гарно провітрюватися і не використовуватися для сну. Аби запобігти отруєнню ініціюйте регулярну перевірку димових та вентиляційних каналів а також технічне обслуговування Ваших газових мереж та приладів.
Основні ознаки отруєння:
- пульсуюче биття в скронях;
- різкі напади запаморочення і похитування;
- тягне біль в суглобах м'язах;
- почуття раптової втоми і пригніченості;
- колючий біль в нижній частині грудей;
- раптова задишка і важке дихання.
Перша допомога при ураженні чадним газом:
- необхідно негайно винести людину на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути комір і пояс;
- залишайтеся з людиною, закликайте його дихати глибоко і розмірено,при можливості скористатися кисневою подушкою;
- на голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки;
- якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю;
- при втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків;
- якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом "рот в рот", або "рот в ніс".
Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню, викликавши машину «швидкої медичної допомоги» за телефоном «103»