Дії населення у разі радіаційної небезпеки

Дата: 12.10.2022 14:34

ПАМ’ЯТКА

РАДІАЦІЙНА НЕБЕЗПЕКА

РАДІАЦІЙНЕ ЗАБРУДНЕННЯ - забруднення поверхні землі,атмосфери, води, продуктів харчування, харчової сировини, кормівта різних предметів радіоактивними речовинами у кількості, щоперевищує рівень, встановлений стандартами, нормами і правиламирадіаційної безпеки.

НЕБЕЗПЕЧНИМИ ФАКТОРАМИ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ

• попадання радіоактивних речовин (РР) в дихальні шляхи;
  • зовнішнє опромінювання від радіоактивної хмари;
  • опромінення від місцевості, на яку випали РР;
  • внутрішнє опромінювання при вживанні зараженої їжі та води.

ДІЇ У ВИПАДКУ ВИНИКНЕННЯ РАДІАЦІЙНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

1. З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку негайноукрийтеся в будинку. Стіни дерев'яного будинку послаблюютьіонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного - у 10 разів;заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, зпокриттям із цегли або бетону у 40 - 100 разів.
  2. Уникайте паніки. Слідкуйте за повідомленнями органів влади.
  3. Зменшіть можливість проникнення РР в приміщення: щільнозачиніть вікна й двері, вентиляційні орвори, домоходи, заклейтещілини.
  4. Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів,допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку.
  5. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти,запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки(мильний розчин) та інші необхідні вам речі у герметичну валізу.
  6. По можливості негайно залишіть зону радіоактивногозабруднення.
  7. Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- ігазопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз(респіратор, ватно-марлеву пов'язку), верхній одяг (плащ,пальто, накидка), гумові чоботи.

ПЕРША ДОПОМОГА

Проведіть йодну профілактику.

Йодистий калій вживати після їжі разом з чаєм, соком або водою 1 раз надень протягом 7 діб: дітям до двох років - по 0,040 г на один прийом; дітямвід двох років та дорослим - по 0,125 г на один прийом.

Водно-спиртовий розчин йоду приймати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 краплі 5% настоянки на 100 млмолока(консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років тадорослим - по 3-5 крапель на стакан молока або води.

Наносити на поверхню кінцівок рук настоянку йоду у вигляді сітки 1 раз надень протягом 7 діб.

КОРИСНІ ПОРАДИ

1. Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися узачинених приміщеннях, консервацію і не зазнали радіоактивногозабруднення; не вживайте овочі, які росли на забрудненому грунті; не пийтемолоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах.
  2. Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання післяофіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрийте.
  3. Уникайте тривалого перебування на забрудненій території.
  4. У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинамимісцевості, обов'язково проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу,взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або жсамостійно:
  • зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрясти його;
  • повісити одяг на перекладину, віником або щіткою змести з ньогорадіоактивний пил та вимити водою;
  • обробити відкриті ділянки шкіри водою. Для обробки шкіри можнавикористовувати марлю чи просто рушники.
  1. Якщо йдуть дощі, то такі дні рекомендується перечекати вдома. Опади підчас радіаційних викидів вкрай небезпечні.

Завантажити пам'ятку