Дії при застосуванні зброї масового ураження

Дата: 12.10.2022 10:32

ПАМ’ЯТКА

ОТРУЙНІ РЕЧОВИНИ НЕРВОВО-ПАРАЛІТИЧНОЇ ДІЇ

Отруйні речовини, які порушують функціонування нервової системи таспричиняють судоми, які переходять у параліч.

ЗАРИН - безбарвна або жовтого кольору рідина майже без запаху, добре розчинна в органічних розчинниках і менш розчинна у воді. Бойове застосування – пар, аерозоль.

НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ

Зарин викликає ураження через органи дихання, шкіру, шлунково-кишковий тракт. При дії зарину в ураженої людини спостерігаються слинотеча, рясне потовиділення, блювота, запаморочення, втрата свідомості, напади сильних судом, параліч і, як наслідок сильногоотруєння, смерть.

ЗОМАН - прозора рідина з легким запахом камфори, погано розчиняється у воді, добре - в органічних розчинниках, пальному і мастильних матеріалах.

НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ

Вражає людини через органи дихання і через незахищену шкіру. За своїми властивостями дуже схожа на зарин. Стійкість зоману дещо вищаніж у зарину, на організм людини він діє майже в 10 разів сильніше. Симптомами ураження є судоми м'язів, параліч, сильна пітливість, підвищене слиновиділення.

V-ГАЗИ - це малолетючі рідини з дуже високою температурою кипіння, тому їх стійкість набагато більша, ніж стійкість зарину.

V-гази в 100-1000 разів токсичніше за інші отруйні речови нинервово-паралітичної дії.

НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЛЮДИНИ

Вони характеризуються високою активністю при дії через шкіряні покрови, особливо в рідинно-краплинному стані: навіть маленька краплинка V-газу, яка потрапила на шкіру людини викликає смерть.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ

Фільтруючі протигази є основними засобами індивідуального захистуорганів дихання, обличчя та очей від отруйних речовин.

ОТРУЙНІ РЕЧОВИНИ ШКІРО-НАРИВНОЇ ДІЇ

Речовини, які безпосереднім контактом зі шкірою спричиняютьзапалення шкіряних покровів (нариви), вражають очі та органидихання, а також мають інші ефекти.

ІПРИТ - хімічно чистий (перегнаний) іприт – прозора рідина із слабким запахом, технічний іприт – темна рідина з запахом гірчиці чи часнику. Він добре розчинний в органічних розчинниках, поганорозчинний у воді.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ УРАЖЕННЯ ІПРИТОМ

ШКІРА

Почервоніння, утворення пухирців, потемніння, лущення.

ОЧІ

Роздратування, біль, набряк, сльозотеча, світлочутливість, при важкому ураженні - сильний біль або сліпота, що триває до 10 днів.

ДИХАЛЬНІ ШЛЯХИ

Нежить, чхання, захриплість голосу, кашель, бронхоспазм, геморагічний набряк легень.

ТРАВНИЙ ТРАКТ

біль у животі, діарея, нудота та блювота.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ

Фільтруючі протигази є основними засобами індивідуальногозахисту органів дихання, обличчя та очей від отруйних речовин.

Не існує специфічного антидоту.

ПЕРША ДОПОМОГА

ШКІРА

Найголовніше - якомога швидше провести деконтамінацію 0,5% водним розчином гіпохлориту натрію та транспортувати потерпілого у лікарню.

ОЧІ

Очі повинні бути промиті великою кількістю води татранспортувати потерпілого у лікарню.

ОТРУЙНІ РЕЧОВИНИ ЗАГАЛЬНО-ОТРУЙНОЇ ДІЇ

Швидкодіючі отруйні речовини, які призводять до загибелі врезультаті зупинки дихання.

СИНИЛЬНА КИСЛОТА - безбарвна рідина з своєрідним запахом, що нагадує запах гіркого мигдаля. В малих концентраціях запах важко помітний.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ УРАЖЕННЯ СИНИЛЬНОЮ КИСЛОТОЮ

Металевий присмак в роті, роздратування горла, запаморочення, слабкість, нудота, болісна задишка, сповільнюється пульс, втрата свідомість, наступають різкі судоми, втратою чутливості, падінням температури, пригнобленням дихання з подальшою його зупинкою.

ХЛОРЦІАН – безбарвний газ, який потрапляє в організм людини через органи дихання і кишково-шлунковий тракт.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ УРАЖЕННЯ ХЛОРЦІАНОМ

Уражений непритомніє, починається приступ судорог, за яким настає параліч і смерть від зупинки дихання.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ

Фільтруючі протигази є основними засобами індивідуального захисту органів дихання, обличчя та очей від отруйних речовин.

ОТРУЙНІ РЕЧОВИНИ ЗАДУШЛИВОЇ ДІЇ

Перш за все отруйні речовини вражають дихальну систему та спричиняють токсичний набряк легенів.

ФОСГЕН – безбарвна, легколетюча рідина із запахом прілого сіна або гнилих яблук. На організм діє в пароподібному стані. Має період прихованої дії 4 - 6 годин.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ УРАЖЕННЯ ФОСГЕНОМ

При вдиханні фосгену людина відчуває солодкуватий неприємний смак в роті, потім з'являються покашлювання, запаморочення і загальна слабкість.

Через 4 - 6 годин в ураженого наступає різке погіршення стану:

• швидко розвиваються синюшне фарбування губ, щок, носа;
  • з'являються загальна слабкість, головний біль;
  • прискорене дихання, сильно виражена задишка, болісний кашельз відділенням рідкої, пінявої, рожевого кольору мокроти указує нарозвиток набряку легенів.

Завантажити: ПАМ'ЯТКА 1, ПАМ'ЯТКА 2