Яку воду споживаємо?
Джерельна вода, оспівана в музиці і літературі, на практиці далеко не завжди виявляється кришталево чистою. З різних причин у джерело водопостачання проникають забруднення, присутність яких видає неприємний запах, змінюється колір і смак.
Чому ж вода в колодязі може зіпсуватися? Ворогів у чистої колодязної води безліч. Це і стічні води, що просочилися в грунт, і різні хімікати, вживані в сільському господарстві, і весняний паводок, який може затопити колодязь, і навіть трупи тварин, які випадково потрапили всередину.
На якості води позначається і плин часу. Поступово всередину потрапляє різне дрібне сміття, комахи, листя пил, бруд і т. п. Дно і стіни споруди замулюються, заростають водоростями, які стають джерелами бактерій і виділення токсичних речовин.
Поряд з основними забруднювачами ґрунту та підземних вод найбільш розповсюдженим та загрозливим є побутове садибне забруднення, головним чинником якого є недотримання санітарно-технічних вимог та відстаней санітарних розривів від потенційних джерел забруднення при будівництві та облаштуванні колодязів.
Кринична вода повинна бути прозора, без запаху, смаку й кольору. Якщо хоча б один критерій не відповідає нормі, терміново потрібно приступати до очищення (санації) колодязя. Очищати його потрібно не рідше одного разу на два роки, якщо ж колодязь довгий час не використовується, то щороку, про що неодноразово ми наголошували. Адже питна вода – найважливіший фактор здоров’я людини. Жодний життєво важливий процес не може відбуватися без води, жодна клітина не може обійтися без водного середовища. Встановлено, що 80% усіх хвороб в світі пов'язано з незадовільною якістю питної води та порушенням санітарно-гігієнічних та екологічних норм водозабезпечення.
Тож, питна вода, призначена для споживання людиною, повинна бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.
Втім, за нинішніх реалій розвитку і обсягів споживання води населенням, відмічається дефіцит водних ресурсів належної якості та достатньої кількості.
Проблема якості та безпеки для здоров’я населення питної води була завжди актуальною і надзвичайно гострою в нашій місцевості. Адже централізованим водопостачанням, тобто з джерел підземного водопостачання(водогонів) забезпечено лише 10% населення.
Переважна кількість населення користується питною водою з джерел нентралізованого водопостачання – шахтних колодязів, артезіанських колодязів, в яких питна вода не завжди відповідає, вищезазначеним критеріям.
Однак, за наданими керівниками підприємств водопостачання та власниками джерел нецентралізованого водопостачання результатами санітарно - мікробіологічних досліджень проведеними упродовж березня – травня в умовах воєнного стану, відхилень від нормативів не виявлено, тож вода питна що споживалась чи буде споживатись є безпечною в епідемічному відношенні. У досліджених пробах питної води не виявлено і радону. Безпечною є питна вода і в радіологічному відношенні.
Тож, не лінуйтеся перевіряти зайвий раз якість води, можливо, це допоможе уникнути великих неприємностей згодом.