Онуфріївська громада

Кіровоградська область, Олександрійський район

Недопущення випадків отруєння бджіл отрутохімікатами

Дата: 02.03.2021 12:00
Кількість переглядів: 300

 

Щороку, навесні, в період масових обробок полів на території області реєструються випадки отруєння бджіл отрутохімікатами.

Як правило отруєння бджіл – це наслідок несвоєчасного попередження пасічників про час, місце, діючу речовину, характер хімічних обробок сільгоспкультур, термін дії препарату, відсутність іншої інформації щодо обробки полів, тобто порушення законодавства про використання отрутохімікатів керівниками фермерських господарств.

Необхідно відмітити, що питання отруєння бджіл слід розглядати не з точки зору протистояння «пасічник – фермер», а з точки зору взаємної зацікавленості цих суб’єктів. Відомо, що завдяки запиленню ентомофільних культур (соняшник, гречка, рапс) їх врожайність підвищується в середньому на 30%. Тому фермери повинні бути зацікавлені в існуванні бджіл. Відповідно й пасічники отримують мед тоді, коли поля фермерів захищені від шкідників.

Сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

  • швидкість руху повітря (при вітрі більше ніж 5 м/с обробка полів заборонена, особливо якщо це авіаційна обробка);
  • законодавство забороняє обробляти пестицидами сади, ягідники, поля в період цвітіння;
  • обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл; краще у ранкові або вечірні години.

Фермери повинні всіма доступними способами не пізніше ніж за 3 доби до проведення хімічної обробки полів попередити бджолярів в радіусі 7-10 км. Тож необхідно об’їхати або сповістити бджолярів у телефонному режимі про обробки з метою запобігання негативних наслідків.

У свою чергу бджолярі в період обробки полів мають вжити ряд запобіжних заходів під час кочівлі пасіки (перевезення вуликів із бджолами до медоносів):

  • повідомити фермерів у радіусі 10 км про місцезнаходження пасіки;
  • зареєструвати пасіку за місцем її перебування.

При цьому слід зауважити, що важливою умовою під час розгляду спірних питань є реєстрація та паспортизація пасік у районних державних лікарнях ветеринарної медицини. Також пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцем знаходження юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. Без зазначеної реєстрації тяжко щось довести в суді в разі виникнення отруєння.

 

Онуфріївське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наголошує, що в кожному населеному пункті необхідно скоординувати роботу сільгоспвиробників та пасічників. Координаторами цієї роботи повинні стати органи виконавчої влади.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень