Що треба знати про поліомієліт та його профілактику

Дата: 16.02.2023 15:13

Поліомієліт – це висококонтагіозне захворювання, викликане вірусом поліомієліту, що вражає тканини сірої речовини спинного мозку та призводить до різних патологій нервової системи і розвитку загальної інтоксикації.

Вірусом поліомієліту можна заразитися при контакті з хворим або вірусоносієм з безсимптомним перебігом інфекції. Особливо висока ймовірність зараження присутня при тісному контакті. Оскільки поліовірус добре зберігається у зовнішньому середовищі, можливе зараження через забруднені випорожненнями хворих руки, предмети або їжу. Найчастіше спалахи поліомієліту відбуваються в літній та осінній періоди.

Поліовірусом зазвичай заражаються діти від 6 місяців до 5 років, а малюки на перших 2-3 місяцях життя хворіють вкрай рідко, оскільки отримують під час внутрішньоутробного розвитку імунітет від матері. Підлітки та дорослі хворіють рідше.

У більшості випадків, симптомів поліомієліту немає. Приблизно у 1% хворих захворювання протікає в одній з форм, які проявляються клінічно. Після зараження ознаки поліомієліту виникають через 3-35 (зазвичай 9-11) днів.

Основні симптоми поліомієліту такі:

• підвищення температури;
  • порушення дефекації;
  • пітливість;
  • слабкість;
  • біль в м'язах;
  • висип;
  • порушення сечовипускання;
  • задишка (аж до задухи);
  • коливання артеріального тиску;
  • ознаки міокардиту;
  • парези;
  • паралічі;
  • порушення голосу й акту ковтання;
  • параліч мімічних м'язів;
  • нежить, почервоніння горла та інші катаральні прояви;
  • ознаки серозного менінгіту.

Поліомієліт у дітей частіше виявляється після перших 6 місяців життя та до 5 років зазвичай у тих, кому не проводилася вакцинація. Більш важко він протікає в осіб з групп ризику. Імовірність наслідків цієї інфекції та летальності вища у більш дорослих дітей і пацієнтів з обтяженим анамнезом (ВІЛ, супутні захворювання ЦНС та ін.).

Профілактика поліомієліту передбачає:

• обов'язкову вакцинацію дітей;
  • ретельне дотримання особистої гігієни;
  • своєчасне лікування патологій імунної системи;
  • злагоджену роботу органів епідеміологічного нагляду;
  • обов'язкову госпіталізацію та ізоляцію хворих на 21-40 днів;
  • введення карантину на 15-21 день та проведення дезінфекції в осередках інфекції;
  • правильну організацію раціонального харчування.

Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);

2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ);

3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ);

6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).

Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно.